Uniwersjada 2019 - biegi: Urszula Łętocha w półfinale sprintu

• Dodał: Inga Świetlicka
  • Data publikacji: 06.03.2019, 09:51

W rywalizacji sprnterskiej techniką dowolną najlepiej z Polaków zaprezentowała się Urszula Łętocha, która otarła się o finał. W TOP 30 zmagania ukończyło troje innych naszych biegaczy. Złote medale zdobyli Czeszka Petra Hyncicova i Rosjanin Aleksander Terentiew.

Przez kwalifikacje sprintu techniką dowolną przebrnęło czworo reprezentantów Polski. Bardzo dobre wyniki na tym etapie rywalizacji zanotowały podopieczne trenera Aleksandra Wieretielnego: Urszula Łętocha była 4. (+2.5 sek. straty do najszybszej Petry Hyncicovej z Czech),  a Weronika Kaleta 7. (+6.7 sek.) w gronie 65 biegaczek. Po cichu liczyliśmy, że Polki włączą się do walki o medale Uniwersjady w tej konkurencji. Awans do ćwierćfinałów wywalczyli także Kacper Antolec (13. czas w stawce 79 zawodników; +8.9 sek. straty do Rosjanina Aleksandra Terentiewa) i Michał Skowron (24. miejsce, +10.7 sek.). Słabo wypadli Mateusz Haratyk i Dawid Damian, którzy zostali sklasyfikowani na pozycjach 40-41, z ponad 13 sekundami straty do lidera.

W ćwierćfinale obie Polki rywalizowały w jednym biegu. Nasze reprezentantki przewodziły stawce i wydawało się, że pewnie wywalczą awans do kolejnej fazy rywalizacji. Bieg wygrała Łętocha, ale na finiszu minimalnie szybsza od Weroniki Kalety okazała się Słowaczka Barbora Klementova. Kaleta przegrała o 0.02 sek. i odpadła z rywalizacji w ¼. Awansu nie udało się wywalczyć także naszym panom, którzy swoje biegi ćwierćfinałowe kończyli na miejscu 4. (Antolec) i 5. (Skowron).

W półfinale Urszula Łętocha zajęła 3 pozycję. Szybsze od Polki okazały się Czeszka Hyncicova oraz reprezentantka gospodarzy Polina Niekrasowa. Czas Łętochy okazał się zbyt słaby, by dać miejsce w finale i naszą biegaczkę ostatecznie sklasyfikowano na 7. miejscu.

W finale kobiet dominację potwierdziła Czeszka Hyncicova. Reprezentantka naszych południowych sąsiadów była dziś zdecydowanie najlepsza – wygrała wszystkie biegi, od kwalifikacji po finał. To pierwszy uniwersjadowy medal, który wywalczyła biegaczka spoza Rosji. Podium uzupełniły reprezentantki gospodarzy – Christina Macokina i Polina Niekrasowa.

Wśród panów o złoto walczyło trzech reprezentantów Rosji i Kazach Asset Diussenow. Faworytem zmagań był tegoroczny mistrz świata juniorów w sprincie – Aleksander Terentiew. W decydującym biegu szybszy od Terentiewa okazał się dwukrotny złoty medalista Uniwersjady, Iwan Jakimuszkin. Po zawodach okazało się jednak, że Jakimuszkin został zdyskwalifikowany, a tytuł mistrza Uniwersjady przypadł Terentiewowi. Srebro dla Kazacha Diussenowa, który przegrał z Terentiewem o 0.02 sek., a brąz dla Rosjanina Andrieja Sobakariewa.

Biegacze powrócą do rywalizacji w piątek, gdy rozegrane zostaną sprinty drużynowe mieszane stylem klasycznym.