Kolarstwo torowe - MŚ: Pszczolarski o włos od medalu

• Data publikacji: 01.03.2019, 21:52

Pierwszy polski medal na mistrzostwach świata w Pruszkowie był bardzo blisko. Wojciech Pszczolarski świetnie spisywał się w wyścigu punktowym i zakończył go na czwartej pozycji z takim samym dorobkiem punktowym, co trzeci Mark Downey. Daria Pikulik zajęła 10. miejsce w omnium.

Bardzo dużo emocji dostarczył nam wyścig punktowy mężczyzn, w którym rywalizował Wojciech Pszczolarski. Popularny "Pszczoła" jechał przez cały dystans bardzo aktywnie. Polak był jednym z czterech zawodników, którzy nadrobili aż trzy okrążenia. Oprócz niego dokonali tego Holender Jan Willem van Schip, Hiszpan Sebastian Mora Vedri i Irlandczyk Mark Downey. To ta czwórka stoczyła walkę o medale. Zdecydowanie najmocniejszy był Holender van Schip, który do 60 punktów zgromadzonych za nadrobione okrążenia dołożył 44 za sprinty. Od dwóch pozostałych rywali odskoczył również Mora Vedri i skończył rywalizację z 76 punktami. Wojtek Pszczolarski zgromadził dokładnie tyle samo punktów co Mark Downey i o brązowym medalu decydował ostatni finisz. Niestety, wyżej na linię mety wjechał Irlandczyk i to on mógł się cieszyć z medalu. Niemniej jednak należą się ogromne brawa dla naszego kolarza.

W żeńskim omnium naszą reprezentantką była Daria Pikulik. Polka zaczęła ściganie od ósmej pozycji w wyścigu scratch. Lokatę niżej uplasował się Polka w wyścigu tempowym. Najsłabiej Daria poradziła sobie w wyścigu eliminacyjnym, w którym odpadła jako dziewiąta i zajęła 16. miejsce. Pierwsza liderką zawodów po scratchu została Włoszka Letizia Paternoster. W drugiej konkurencji najlepsza okazała się Japonka Yumi Kajihara, a wyścig australijski padł łupem Amerykanki Jennifer Valente. Przed wyścigiem punktowym na prowadzeniu była Włoszka Paternoster i miała dwa punkty przewagi nad Holenderką Kirsten Wild i cztery nad Japonką Yumi Kajiharą. Daria Pikulik zajmowała 11. miejsce i traciła do liderki 44 punkty. Po ostatnim wyścigu sytuacja się odwróciła. Holenderka Kirsten Wild była skuteczniejsza na finiszach od Włoszki Paternoster i z przewaga dwóch punktów obroniła tytuł mistrzyni świata. Na ostatnim finiszu brązowy medal zapewniła sobie Amerykanka Jennifer Valente, która miała tyle samo punktów co Japonka Yumi Kajihara, ale wjechała na metę na wyższej pozycji. Daria Pikulik zdobyła trzy punkty i zakończyła zmagania na 10. miejscu.

Dzisiaj swoją konkurencję kończyły sprinterki. W półfinałach zwyciężały faworytki. Australijka Stephanie Morton 2:0 pokonała Francuzkę Mathilde Gros. Takim samym wynikiem zakończył się drugi półfinał, w którym reprezentantka Hongkongu Wai Sze Lee zwyciężyła z Niemką Leą Sophie Friedrich. Finał potoczył się po myśli Wai Sze Lee, która w dwóch biegach uporała się ze Stephanie Morton i została mistrzynią świata. Mathilde Gros nie miała większych problemów z dwukrotnym pokonaniem młodej Niemki Friedrich i mogła cieszyć się z brązowego medalu.

Najlepsza ósemka z kwalifikacji rywalizowała w finale wyścigu na 1 km ze startu zatrzymanego. Obyło się bez niespodzianki, zwycięzca kwalifikacji Francuz Quentin Lafargue triumfował w całych zawodach. Pierwsze miejsce dał mu czas 1:00.029. Srebrny medal wywalczył Holender Theo Bos, który pokonał dystans w czasie 1:00.388. Podium uzupełnił drugi z Francuzów Michael D'Almeida (1:00.826).

Decydujące rozstrzygnięcia oglądaliśmy również w wyścigu indywidualnym na 4 km mężczyzn. Mistrzem świata został Włoch Filippo Ganna i triumfował z czasem 4:07.992. Nie dał szans w finale Niemcowi Domenic'owi Weinstein'owi, który wykręcił czas 4:12.571. O brązowy medal rywalizowali Włoch Davide Plebani i Rosjanin Aleksander Jewtuszenko. Górą z tego starcia wyszedł Włoch i wywalczył brązowy medal z czasem 4:14.572. Rosjanin pojechał w czasie 4:16.784.