Kolarstwo torowe - MŚ: drużyna sprinterów na 6. miejscu

• Data publikacji: 27.02.2019, 21:37

Rozdano pierwsze medale na mistrzostwach świata w kolarstwie torowym. Najlepiej z Polaków zaprezentowała się drużyna sprinterów, która zajęła 6. miejsce. Justyna Kaczkowska upadła podczas finału scratchu.

Pierwszym finałem mistrzostw świata był scratch kobiet na 10 kilometrów. Akcje Rosjanki Jewgieniji Augustianis, Polki Justyny Kaczkowskiej, Czeszki Jarmily Machacowej, Irlandki Lydii Gurley i Norweżki Anity Stenberg nie okazały się skuteczne. Wszystko rozegrało się na ostatnich rundach. Na 2 okrążenia przed końcem doszło do kraksy, w której udział wzięła prawie połowa zawodniczek. Upadła także Kaczkowska, której rower został złamany. Polce nie stało się nic poważnego. Na finiszu w cieniu kraksy najlepsza była Elinor Barker. Brytyjka na finiszu odparła atak Kirsten Wild. Podium uzupełniła Jolien d'Hoore.

W kwalifikacjach sprintu drużynowego pojechali Rafał Sarnecki, Mateusz Rudyk i Krzysztof Maksel. Polacy uzyskali czwarty wynik i w półfinale trafili na Niemców. W składzie naszego zespołu doszło do zmiany. Maksela zmienił Maciej Bielecki. Polacy długo prowadzili, ale ostatecznie przegrali z Niemcami o pół sekundy. Polski zespół został sklasyfikowany na 6. pozycji. Po złoto sięgnęli Holendrzy w fantastycznym czasem 41,923, którym jest rekordem mistrzostw świata. Srebro dla Francji, a brąz dla Rosji.

Do półfinału nie awansowały niestety Urszula Łoś i Marlena Karwacka. W kwalifikacjach Polki uzyskały czas 33,924 i zajęły 10. miejsce. W finale Australijki Kaarle McCulloch i Stephanie Morton nieznacznie pokonały Rosjanki Darię Szmelewą i Anastazję Wojnową. Brąz wywalczyły Niemki Miriam Welte i Emma Hinze.

W sesji wieczornej odbyła się także pierwsza runda wyścigu drużynowego mężczyzn. Bartosz Rudyk, Adrian Kaiser, Daniel Staniszewski i Szymon Krawczyk początkowo prowadzili w wyścigu z Kanadyjczykami, ale rywale przyspieszyli. Polacy uzyskali wynik 4:00,711 i przegrali o ponad 6 sekund. Do finału A awansowali Australijczycy i Brytyjczycy, a do finału B Kanadyjczycy i Duńczycy.