Biegi narciarskie – MŚ: pierwsze złoto Martina Johnsruda Sundby!

• Dodał: Inga Świetlicka
  • Data publikacji: 27.02.2019, 15:46

Martin Johnsrud Sundby wygrał bieg na 15 km techniką klasyczną i zdobył pierwsze indywidualne złoto na wielkiej imprezie w karierze.

W biegu na 15 km techniką klasyczną zawodnicy na trasie walczyli przede wszystkim z warunkami atmosferycznymi. Bardzo wysoka temperatura sprawiła, że tory do klasyka zupełnie się roztopiły, a biegacze brnęli od startu do mety w śnieżnej brei. Kluczem do zwycięstwa było dobre rozłożenie sił i zachowanie ich na drugą część dystansu.

Mimo bardzo trudnych warunków o miejsca w czołówce walczyli faworyci biegu – biegacze z Norwegii, Rosji oraz Iivo Niskanen. Ostateczna kolejność na mecie jednak zaskakuje. Pierwszy tytuł mistrzowski na wielkiej imprezie w biegu indywidualnym wywalczył dziś 34-letni Martin Johnsrud Sundby. Na półmetku rywalizacji Norweg miał czwarty czas, o 18 sekund gorszy od rewelacji dnia – Rosjanina Aleksandra Bessmertnycha. Kolejne 7.5 km Sundby przebiegł jednak w świetnym tempie i na finiszu uzyskał najlepszy rezultat, wyprzedzając rywala z Rosji o 2.9 sek. Srebro Bessmertnycha jest pierwszym indywidualnym medalem mistrzostw świata w karierze Rosjanina. Przed biegiem wydawało się, że głównym rosyjskim faworytem do medalu jest Aleksander Bolszunow, wicelider Pucharu Świata przeliczył się jednak z siłami, rozpoczął bieg zbyt mocno i ostatecznie zajął dziś dopiero 8. lokatę. Na najniższym stopniu podium stanął Iivo Niskanen. Fin o kilka sekund wyprzedził Andrieja Łarkowa i Dirika Toensetha. W czołowej 6-tce zmieścił się jeszcze Dario Cologna.

W biegu na 15 km wystąpiło trzech reprezentantów Polski: bracia Dominik i Kamil Bury oraz Maciej Staręga. Najlepiej wypadł Maciej Staręga, który w gronie 86 sklasyfikowanych biegaczy zajął 59. pozycję. Strata Staręgi do Sundby’ego wyniosła blisko 5 minut. Dominik Bury był 62. z czasem gorszym od starszego kolegi o 7 sekund, a Kamil Bury uplasował się siedem lokat niżej, ze stratą ponad 6 minut do Norwega.

Jutro w Seefeld rywalizacja sztafet kobiecych 4x5 km. W polskiej drużynie pobiegną Monika Skinder, Justyna Kowalczyk, Izabela Marcisz i Urszula Łętocha.